Nařízení o zveřejňování informací (nařízení (EU) 2019/2088) zavádí požadavky na zveřejňování informací o udržitelnosti v odvětví finančních služeb.
Informace podle článku 3 nařízení (EU) 2019/2088
Investiční společnost Erste Asset Management jako účastník finančního trhu přijala strategii začlenění rizik udržitelnosti do procesu investičního rozhodnutí. Toto strategie obsahuje souhrn vnitřních postupů, pokud jde o začlenění rizik udržitelnosti do investičního rozhodnutí při obhospodařování investičních fondů a poskytování delegovaných služeb pro Českou spořitelnu a.s. v rámci investiční služby portfolio management.
Rizikem vztahujícím se k udržitelnosti se rozumí událost nebo situace v environmentální oblasti, sociální oblasti nebo v oblasti správy a řízení obchodních společností, jejichž výskyt by mohl mít významný nepříznivý dopad na hodnotu investice. Rizika udržitelnosti nejsou hodnocena jako samostatný typ rizika, ale jsou zahrnuta do stávajících kategorií rizik, protože ovlivňují stávající typy rizik, kterým jsou investiční portfolia potenciálně vystavena. K hodnocení rizik udržitelnosti v rámci investičních rozhodnutí jsou identifikovaná relevantní rizika udržitelnosti začleněna a měřena v rámci stávajících kategorií rizik v souladu se zvolenou investiční strategií.
Mezi identifikovaná relevantní rizika udržitelnosti patří:
- environmentální rizika související s dopady změny klimatu, přizpůsobení se změně klimatu a přechodu na nízkouhlíkové hospodářství, ohrožení biologické rozmanitosti, řízením zdrojů a likvidací odpadů,
- sociální rizika související s pracovními a bezpečnostními podmínkami a dodržováním uznávaných pracovních norem, dodržováním lidských práv a bezpečností výroby,
- rizika v oblasti správy a řízení obchodních společností související s náležitou péčí řídících orgánů společností, s opatřeními proti korupci a s dodržováním příslušných zákonů a předpisů.
Rizika udržitelnosti identifikovaná Investiční společností jsou zahrnuta do použitých rizikových indikátorů nebo hodnocení. Při shromažďování údajů souvisejících s udržitelností pro interní analýzy se využívají rovněž údaje od externích poskytovatelů. Externí údaje mohou být někdy neúplné, nepřesné nebo nedostupné. Poskytovatelé hodnocení udržitelnosti také zohledňují různé faktory a používají různé váhy, což znamená, že společnost, která je cílem investice, může mít různé hodnocení udržitelnosti. Existuje proto riziko, že cenný papír nebo emitent bude ohodnocen nesprávně. K omezení tohoto rizika používá Investiční společnost vlastní ratingový model nazvaný ESGenius. Tento ratingový model si klade za cíl spojit orientaci na udržitelnost a pohled na ostatní rizika, do jednoho celkového pohledu prostřednictvím statistických transformací. Kombinací různých poskytovatelů se sníží mezery v datech a provede se kontrola věrohodnosti různých ratingů.
Interní platforma ESGenius poskytuje všem manažerům fondů a privátních portfolií přístup k relevantním informacím ESG o jejich portfoliích a jednotlivých cenných papírech a tyto informace pak mohou být zohledněny při rozhodování o investicích.
Dopady rizika udržitelnosti se liší v závislosti na konkrétním riziku a třídě aktiv. Riziko udržitelnosti může mít dopad na ekonomické odvětví nebo geografický region, a tak ovlivnit hodnotu podkladové investice Vašeho portfolia. Pokud riziko udržitelnosti nastane, může dojít k náhlému poklesu hodnoty investice.
Investiční společnost se domnívá, že zohlednění rizik udržitelnosti může mít pozitivní dopad na návratnost investice, protože výsledná nižší váha cenných papírů nebo vyloučení cenných papírů emitentů nesplňující kritéria udržitelnosti z investičního portfolia může přispět ke snaze o zmírnění nebo zabránění nepříznivým globálním dopadům způsobeným riziky udržitelnosti. Zvláštní pozornost je přitom věnována diverzifikaci rizika.
Implementovaný proces náležité péče (due diligence) tvoří především:
- pravidelný přezkum kvantitativních požadavků a limitů v rámci řízení rizik s využitím
- pozitivních seznamů a/nebo
- negativních seznamů (restricted lists)
- další podpůrná (kvantitativní) hodnocení v rámci řízení rizik s cílem ověřit věrohodnost předpokladů a dalších informací (relevantních) pro jejich řízení
- přezkum procesů a dokumentace v rámci pravidelných auditů operačních rizik, vnitřní řídicí systém a kontrol compliance
- provádění a zveřejňování příslušných zátěžových scénářů
EAM k řešení a posuzování různých dopadů na udržitelnost a ukazatele udržitelnosti používá sadu nástrojů ESG. Ne všechny prvky z této sady nástrojů se používají ve všech investičních strategiích. Jednotlivé nástroje se vybírají v závislosti na konkrétní investiční strategii a s ní spojený očekávaný rizikový potenciál daného investičního portfolia. Pokud se nakupují podílové listy investičních fondu od jiných správcových společností, obecně se vybírají takové fondy, které nabízejí nejvyšší možnou úroveň shody mezi investičním portfoliem EAM a cílovým fondem, pokud jde o negativní dopady na udržitelnost. Počet použitých nástrojů lze zvýšit nebo snížit, pokud to vyžadují pravidelné přezkumy nebo aktuální vývoj. Přehled je uveden v následujícím grafu.
Obecně platí, že investiční společnost může používat nástroje ESG pro všechny svá investiční portfolia, aby při provádění svého investičního procesu zohlednila rizika udržitelnosti.
Pro investiční portfolia mohou být použity jiné zásady a metody, pokud jsou pro tato portfolia využívány správcovské nebo poradenské služby třetích stran. Popis těchto nástrojů bude investorovi poskytnut způsobem, který s ním bude dohodnut.
Investiční společnost věnuje zvláštní pozornost zásadám udržitelnosti i při vlastních investicích. Na rozhodování o investicích do vlastního portfolia se podílejí odborníci z týmu ESG.
Popis sady nástrojů ESG společnosti Erste Asset Management
Minimální standardy
Minimálními standardy pro přímé investice představují základní požadavky pro všechny investiční portfolia správcovské společnosti v oblasti životního prostředí a udržitelnosti. Tím, že podstatně omezujeme investice do uhlí, přispíváme k omezení tohoto největšího zdroje emisí skleníkových plynů a v dlouhodobém horizontu k vytlačování tohoto zdroje energie z trhu. Naše minimální standardy zahrnují také sociální a etické zásady. Klíčovým kritériem je vyloučení kontroverzních zbraní (výroba a prodej), které jsou regulovány nebo zakázány mezinárodními smlouvami, a to s ohledem na obrovské utrpení, které mohou způsobovat civilnímu obyvatelstvu. Tyto etické zásady rovněž zahrnují vyloučení nástrojů pro spekulace na ceny potravin.
Angažovanost
Angažovanost znamená, že správcovská společnost vstupuje do konstruktivního a cíleného dialogu se společnostmi, do nichž investuje v rámci své podnikatelské činnosti s cílem apelovat na ty, kdo v těchto společnostech rozhodují, aby přijali udržitelný strategický přístup. Správcovská společnost jedná přímo i prostřednictvím investorských platforem jako jsou PRI a CRIC. Prostřednictvím externího poskytovatele ESG průzkumu trhu se účastní i na aktivitách společné angažovanosti s jinými investory a akcionáři. Tyto projekty jsou dlouhodobější povahy, takže mohou mít trvalý dopad na složité procesy změn v oblasti udržitelnosti, například účinné zrušení dětské práce.
Hlasování
Výkon hlasovacích práv je nedílnou součástí procesu řízení. Správcovská společnost vykonává hlasovací práva spojená s finančními nástroji, které jsou drženy přímo jejími investičními portfolii v souladu se zásadami EAM pro udržitelné hlasování. K tomuto účelu si však může najmout i poradce pro hlasovací práva. Cílem je podporovat udržitelný přístup k podnikání a cílené řízení jednotlivých rizik, zejména příslušných rizik ESG. Pokud obchodní přístup není dostatečně udržitelný, zahrnují možné kroky snahu o odpovědnost představenstva veřejně obchodované společnosti i hlasování proti kandidátům do dozorčí rady veřejně obchodované společnosti. Řešení otázek souvisejících se životním prostředím a sociální oblastí se formálně předkládají představenstvu veřejně obchodované společnosti v rámci hlasování pro příslušné návrhy akcionářů. Kromě etických a morálních zájmů a zájmu o udržitelnost je to rovněž ve finančním zájmu všech investorů. Podrobnější informace o zásadách hlasovacích můžete najít i na webové stránce správcovské společnosti na adrese Publikationen & Richtlinien | Erste Asset Management (erste-am.at) a na stránkách české pobočky na adrese https://cdn0.erstegroup.com/content/dam/cz/eam/Data_banka/EAMengagementvotingpolicyweb.pdf
Kritéria pro vyloučení
Kritéria správcovské společnosti pro vyloučení stanoví přísné etické hranice. Účelem těchto kritérií pro vyloučení je nejen splňovat vysoké etické požadavky investorů, ale také výslovně zakázat investice do sociálně, ekonomicky nebo environmentálně relevantních oborů jako je jaderná energetika, ropné produkty nebo výroba elektrické energie z uhlí, a to s ohledem na negativní vlivy s nimi spojené nebo na jejich rizikový profil. Jde o přímé přispění ke zlepšování stopy v sociální oblasti a v oblasti životního prostředí.
Screening založený na standardech
Screening založený na mezinárodních standardech posuzuje, zda jsou investice v souladu s určitými mezinárodními standardy, a to s cílem řídit a omezovat rizika udržitelnosti v portfoliu. Kritéria pro vyloučení investičních fondů správcovské společnosti zohledňují příslušné mezinárodní standardy, od lidských práv přes standardy Mezinárodní organizace práce (MOP) až po iniciativu OSN Global Compact. Společnosti, které tyto požadavky nedodržují, jsou nekompromisně vyloučeny, aby se zabránilo tomu, že se investiční fond bude podílet na porušování těchto mezinárodních standardů.
Nejlepší ve své třídě (best in class)
V rámci přístupu „nejlepší ve své třídě“ se kritéria ESG aplikují s cílem identifikovat průkopníky v jednotlivých odvětvích. Tento přístup umožňuje odvětvově neutrální investiční strategii a zároveň částečně snižuje rizika udržitelnosti. Analýza ESG s využitím modelu ESGenius správcovské společnosti hodnotí firmy podle jejich rizikového profilu SRI (Socially responsible investing) /ESG (Enviromental, social and governance). Při použití přístupu nejlepšího ve své třídě se investiční prostředí omezuje pouze na ty nejlepší společnosti z pohledu SRI/ESG a je zajištěno dodržování těch nejpřísnějších standardů udržitelnosti. Ve střednědobém horizontu to přispívá ke zlepšení řízení udržitelnosti cílových společností skrze řízený tok kapitálu. Úspěch tohoto přístupu potvrzuje jasné zvýšení průměrného ratingu, zejména na evropském trhu.
Integrace
Díky integraci a souvisejícímu snížení rizik ESG v procesu výběru cenných papírů je zlepšen rizikový profil příslušného investičního portfolia prostřednictvím nižší váhy neudržitelných nebo méně udržitelných cenných papírů v portfoliu a je zajištěno, že investiční portfolio aktivně přispívá k předcházení sociálním a ekologickým problémům. Jedním příkladem je obvykle vylepšená uhlíková stopa. Vylepšené možnosti návratnosti díky začlenění rizik ESG do investičního rozhodnutí jsou podporovány velkým počtem vědeckých studií.
Tematické fondy
Udržitelné tematická investiční portfolia provádějí cílené investice do oblastí jako je energetická účinnost, obnovitelná energie, udržitelná mobilita či cirkulární ekonomika a do sociálních a rozvojových projektů. Za každý z těchto fondů se vydávají zprávy o dopadu příslušného tématu na udržitelnost.
Označení Ecolabel a FNG
Některé z investičních portfolií správcovské společnosti získaly označení udělované podle platných standardů udržitelnosti finančního trhu, například značku FNG Label nebo rakouskou Ecolabel. Toto nezávislé externí hodnocení a potvrzení je zárukou dodržování stanovených požadavků na udržitelnost.
Soustředěný dopad na udržitelnost
Hlavním cílem dopadových fondů (impact investment funds) správcovské společnosti je generovat očekávané výnosy a zároveň investovat do konkrétních řešení sociálních problémů a problémů v oblasti životního prostředí, například změny klimatu. Cílem je dosáhnout měřitelného pozitivního dopadu. Environmentální nebo sociální hodnota, kterou vytvářejí dopadové fondy správcovské společnosti, se přesně vypočítá a transparentně vykáže. Tyto informace se poskytují nad rámec celofiremních zpráv o intenzitě tvorby oxidu uhličitého a výpočtu vodní stopy.
*Investičním portfoliem se rozumí podílový fond investiční společnosti nebo portfolio řízené v rámci služby správy aktiv (portfolio management) poskytované investiční společností.
Informace podle článku 4 nařízení (EU) 2019/2088
Vysvětlení, přijatá a plánovaná opatření a cíle stanovené pro následující referenční období
V zásadě jsou zohledněny všechny klimatické a další environmentální ukazatele a ukazatele pro sociální a zaměstnanecké otázky, dodržování lidských práv a boj proti korupci a úplatkářství, jak je stanoveno v příloze I nařízení (EU) 2022/1288. Hlavní nepříznivé dopady (Principal Adverse Impacts – „PAI“) jsou řešeny aplikací souboru nástrojů ESG EAM v rámci investičního procesu. Jsou zavedeny dva soubory opatření, celopodniková opatření a opatření pro konkrétní produkty.
- Celopodniková opatření – EAM uplatňuje politiku omezení produkce uhlí, zákazu kontroverzních zbraní pro všechny aktivně a diskrečně spravované fondy a portfolia. V rámci aktivní odpovědnosti se angažovanost a hlasování zaměřují na řešení témat prvořadého významu v oblasti životního prostředí a sociálního dopadu, jakož i na kvalitní správu a řízení společností.
- Opatření pro konkrétní produkty – s ohledem na to, že specifická portfolia mohou mít specifické zaměření a individuální zásady, opatření zaměřená na konkrétní produkty budou dále prováděna tak, aby bylo zajištěno, že u dané investice budou zohledněna všechna relevantní environmentální a sociální kritéria a kritéria řádné správy a řízení.
V rámci investiční společnosti jsou zavedeny následující zásady, které stanoví prioritu při posuzování hlavních nepříznivých dopadů:
Investiční společnost počítá všechny PAI specifikované v prováděcím nařízení (EU) 2022/1288 (SFDR RTS) v závislosti na kvalitě a dostupnosti dat s cílem zajistit podklady pro správu aktiv. Zaměřuje se přitom na environmentální stopu, zejména na emise uhlíku a spotřebu vody, na analýzu rizik vyplývajících z negativních dopadů na biologickou rozmanitost, vodní stres nebo nebezpečný odpad, jakož i na sociální faktory, jako je účast na obchodu s kontroverzními zbraněmi, dodržování lidských práv, pracovněprávní normy a záležitosti související s rozmanitostí, boj proti korupci a úplatkářství. Dále EAM využívá vlastní analýzu a bodové hodnocení ESG k posouzení investovatelnosti emitentů, které pokrývá širší škálu faktorů udržitelnosti než jen nejvýznamnější nepříznivé dopady, často specifických pro dané odvětví. Rozdělení odpovědnosti za provádění těchto politik v rámci organizačních strategií a postupů Na začlenění hlavních nepříznivých dopadů do investičního procesu se podílejí následující strany: představenstvo, investiční ředitel / ředitel pro udržitelnost, pracovník odpovědný za odpovědné investice, investiční týmy, pracovníci odpovídající za řízení rizik a správu dat („Data Management“). Za dohled nad strategií udržitelných investic a její realizaci zodpovídá představenstvo a ředitel pro udržitelnost. Tým pro odpovědné investice působí jako ústřední bod pro aktivity EAM v oblasti udržitelných investic a poskytuje odborné znalosti a poznatky investičním týmům. Odpovídá zejména za formulování politik udržitelných investic, provádění hloubkové kontroly, provádění analýz, rizik a příležitostí ESG, výpočet skóre ESG, určení potenciálních investic pro fondy ESG, vytváření vylučovacích kontrol pro společnost jako celek i pro jednotlivé fondy, jakož i za spolupráci se společnostmi, do nichž bylo investováno, týkající se příslušných témat ESG a výkonu hlasovacích práv podle směrnice o odpovědném využívání hlasovacího práva. Investiční týmy pro jednotlivé třídy aktiv odpovídají za implementaci strategií a politik ESG tak, aby se snížily skutečné i potenciální nepříznivé dopady, a je-li to nezbytné, i za následné zapojení nebo odprodej. Na základě výzkumu a analýzy provedené týmem zodpovědného investování prověřuje oddělení řízení rizik denně všechny dotčené fondy z hlediska souladu s interními standardy EAM v oblasti ESG. Úsek Data Management poskytuje data a analýzy všem příslušným oddělením. Na základě údajů poskytovaných externími partnery a údajů získaných interními výzkumnými kapacitami Erste Asset Management jsou identifikovány a sledovány PAI jak na fundamentálním, tak na kvantitativním základě. Hlavní nepříznivé dopady se počítají pro EAM jako subjekt a pro jednotlivé fondy s cílem identifikovat největší přispěvatele. Metodologie pro výběr ukazatelů podle čl. 6 odst. 1 písm. a), b) a c) nařízení (EU) 2022/1288 a vysvětlení, jak tyto metodologie zohledňují pravděpodobnost výskytu a závažnost těchto hlavních nepříznivých dopadů, včetně jejich potenciálně nenapravitelnosti V souladu s o čekáváním „Pokynů pro odpovědné obchodní jednání institucionálních investor ů“ OECD, EAM stanoví priority svých krok ů v rámci hloubkové kontroly pomocí „přístupu založeného na riziku“. Posuzuje přitom význam nebo závažnost nepříznivého dopadu jako důsledek jeho míry, rozsahu a nevratnosti, které jsou uváděny následovně:
Přístup založený na rizicích zohledňuje zejména následující faktory, které investiční společnosti umožňují stanovit priority hloubkové kontroly:
Metodologie pro identifikaci a posouzení hlavních nepříznivých dopadů podle čl. 6 odst. 1 nařízení (EU) 2022/1288 Identifikace a posouzení hlavních nepříznivých dopadů probíhá ve dvou fázích, a sice před provedením investice (ex-ante) a po ní (ex-post).
V rámci portfolií závisí výběr hlavních nepříznivých ukazatelů na produktové strategii a cílech. V souladu s nařízením SFDR EAM klasifikovala tři skupiny fondů, a to fondy podle článku 6 (fondy bez ESG vlastností), fondy podle článku 8 – ESG (EAM fondy integrující ESG vlastnosti „Integration Funds“ a fondy se zvýšenou odpovědností „EAM Responsible Funds“), a podle článku 9 – fondy s pozitivním ESG dopadem („Impact Funds“). Klasifikace závisí na tom, zda má daný fond udržitelný cíl, a pokud ano, do jaké míry zahrnuje udržitelný investiční přístup. V důsledku toho se na tyto skupiny a jednotlivé fondy vztahuje odlišný soubor ukazatelů. Integration Funds jsou postaveny na celopodnikových vylučovacích kritériích upravených politikou EAM pro odprodej investic souvisejících s těžbou uhlí, politikou kontroverzních zbraní a politikou proti spekulacím s potravinami a zemědělskými komoditami, které se vztahují na všechny veřejné fondy a odrážejí všeobecné etické standardy investiční společnosti a používají se u nich další vylučovací kritéria, například dětská práce, diskriminace, nucená práce, porušování lidských práv či obchodování s vojenským materiálem a se zbraněmi, porušování globálního paktu OSN. Pro emitenty, do nichž investují, udržují minimální ESG rating 30 (ze 100) u emitentů, do nichž investují, přičemž pokrytí dat není menší než 51 % čisté hodnoty aktiv fondu. EAM Responsible fondy a Impact fondy používají přístup „nejlepší ve své třídě - best in class“, s prahovou hodnotou ratingu ESG 50 (nebo mediánem pro daný sektor) a aplikují různá vylučovací kritéria v závislosti na nastavení produktu. Podrobnosti jsou k dispozici zde. Výzkum ESG se provádí s využitím interních odborných znalostí EAM a s podporou několika interních a externích zdrojů, mimo jiné firemních jednání a celé řady poskytovatelů dat. Do výzkumných zpráv investiční společnosti jsou systematicky zařazována hodnocení společností ESG prováděná třetími stranami, která zajišťují širší kontext. V současné době společnost EAM využívá informace ESG od společností MSCI ESG Research, ISS ESG Research, Sustainalytics a Truvalue-Labs s cílem zajistit komplexní, včasnou a přesnou analýzu ESG. Investice do nemovitostí S cílem zohlednit PAI z investičních rozhodnutí je zakázáno investovat do nemovitostí souvisejících s těžbou, skladováním, přepravou nebo výrobou fosilních paliv ve speciálním nemovitostním fondu spravovaném správcovskou společností. Součástí nákupu nemovitostí je snaha o pořízení energeticky co nejúčinnějších nemovitostí. Kromě toho se Správcovská společnost snaží vybavit nemovitosti možnostmi třídění odpadu. V souvislosti s nákupem nových nemovitostí nebo rekonstrukcí stávajících nemovitostí se vybraný ukazatel PAI zohledňuje následovně:
Nástroje EAM využívá soubor nástrojů ESG k řešení různých dopadů na udržitelnost a ukazatelů udržitelnosti. Ne všechny prvky sady nástrojů se však používají ve všech investičních strategiích. Použití jednotlivých nástrojů se spíše určuje na základě investiční strategie a očekávaného rizikového potenciálu každého investičního fondu. V případě nákupu podílových listů v investičních fondech jiných investičních společností je cílem dosáhnout co největší konzistentnosti na úrovni přebírajícího fondu, pokud jde o nejvýznamnější nepříznivé dopady na udržitelnost a ukazatele udržitelnosti. Změny v podobě rozšíření nebo omezení používaných nástrojů jsou možné za předpokladu, že tato potřeba vyplyne z pravidelného přezkumu anebo se projeví potřeba v jednotlivém případě. Níže uvádíme schematické znázornění. Nástroje ESG lze v zásadě použít ve všech investičních fondech investiční společnosti pro zohlednění rizik udržitelnosti v rámci investičního procesu. Související chybové rozpětí v těchto dologiích a vysvětlení tohoto rozpětí Vzhledem k tomu, že EAM se při výpočtu hlavních nepříznivých dopadů spoléhá především na nezpracované údaje od třetích stran, může docházet k chybovosti v důsledku:
Společnost EAM si je vědoma omezení, která s daty souvisí, a případné abnormality, odchylky či náhlé změny pečlivě přezkoumá a zkontroluje původní zdroj těchto dat. Případně zjištěné chyby nahlásí svému poskytovateli, od kterého data přijal. Použité zdroje dat Zdroje dat EAM zahrnují externí poskytovatele průzkumů trhu, interní finanční analytiky nebo odborníky na odpovědné investice. Konkrétně jde o objednané studie, veřejné informace nebo sdílené informace z partnerských sítí nebo iniciativy založené na spolupráci. V konečném důsledku se informace získávají z:
Partnery EAM pro oblast výzkumu ESG jsou:
Politiky zapojení V rámci Zásad odpovědného investování (Principles of Responsible Investments, PRI) EAM pravidelně spolupracuje s třetími stranami, zejména pokud jde o angažovanost, s cílem usnadnit pozitivní změny i v těch největších firmách. Cílem přístupu EAM v oblasti zapojení je dosáhnout maximálních změn směrem k udržitelnému řízení v přímém dialogu se společnostmi a jménem svých klientů. Tento přístup je motivován nejen etickými ohledy, ale také tím, že je povinností investiční společnosti minimalizovat u svých investic rizika ESG a zároveň pro své klienty vytvářet nové příležitosti. Aktivní vlastnictví Erste Asset Management chápe „aktivní vlastnictví“ jako klíčový pilíř svého investičního přístupu. To znamená, že odpovědnost EAM se neomezuje pouze na to, že do výběru portfolia zahrnuje kritérií udržitelnosti, ale také na to, že je aktivním investorem, který aktivně komunikuje se společnostmi, do nichž investuje, s cílem prosazovat opatření, která slouží sociální odpovědnosti, ochraně životního prostředí a větší transparentnosti. Angažovanost Jako odpovědný investor investiční společnost v rámci procesu udržitelnosti usiluje o aktivní dialog s vedením příslušných společností. Odhaluje tak nedostatky managementu při řešení environmentální a sociální problematiky a aspektů řízení a správy. Při řešení těchto otázek se společnostmi navíc hledá společná řešení pro zlepšení. Angažovanost není jen otázkou odpovědnosti, ale přispívá také k minimalizaci rizik a může tak zlepšit dlouhodobé investiční vyhlídky. EAM tak může vyloučit společnosti, které nereagují pohotově. Erste Asset Management využívá tři strategie angažovanosti:
|
Zapojení na místní úrovni |
Jako lídr na trhu ve střední a východní Evropě považuje EAM tuzemské společnosti za jednu z hlavních oblastí svého zájmu. Díky svému postavení na trhu a pověsti je EAM schopna vést efektivní dialog s firmami. Proces zapojení je zahájen, jakmile investiční společnost v rámci své pravidelné výzkumné činnosti zjistí, že by zapojení mělo smysl. Tak je automaticky zajištěno, že se bude soustředit na relevantní otázky. |
Spolupráce |
Spojení zájmu o ESG s ostatními investory s cílem zvýšit vliv mezinárodních skupin a společné prosazování udržitelných změn prostřednictvím dialogu se společnostmi. Investiční společnost se přitom uchyluje k mezinárodním sítím pro udržitelnost, jako jsou Climate Action 100+, PRI, CRIC nebo služba angažovanosti Sustainalytics. |
Dialogy |
EAM iniciuje přímý dialog se společnostmi s cílem diskutovat o jejich přístupu k udržitelnosti a budoucích strategiích. V rámci pravidelných jednání s investory řeší obavy související s ESG. |
Zapojení zaměřené na PAI
V rámci své činnosti v oblasti zapojení EAM zohledňuje PAI v souvislosti s emisemi skleníkových plynů / ekologickou a sociální problematikou.
Prostřednictvím tohoto zapojení společnosti, do nichž EAM investuje, měří a vykazují příslušné informace týkající se PAI, které ovlivňují jejich podnikání. K cílům těchto dialogů o PAI obvykle patří:
- lepší zveřejňování informací o PAI (včetně kroků, které emitenti podnikají k jejich řešení)
- účinnější řízení PAI
- závazek provést změny, u nichž se očekává pozitivní dopad na PAI
Neúspěšná snaha zapojit společnosti, které mají významný negativní dopad na udržitelnost, se stává předmětem procesu eskalace u EAM (např. otevřené dopisy, hlasování proti vedení, prohlášení na valné hromadě) a může vést až k odprodeji investice (viz níže).
Další informace o politice zapojení EAM a o výkazech jsou k dispozici na webových stránkách investiční společnosti.
Hlasování
Využití hlasovacího práva je ústředním pilířem přístupu EAM k aktivnímu vlastnictví. Investiční společnost vykonává od roku 2012 hlasovací práva k akciím drženým ve fondech EAM RESPONSIBLE v souladu s hlasovací politikou EAM, která se řídí zásadami pro udržitelnost. V roce 2016 EAM rozšířila svá hlasovací práva o tradičně řízené akciové fondy. V důsledku toho je hlas investorů, kteří investují do fondů EAM, aktivně vnímán jako hlas nepřímých akcionářů společností, do nichž EAM investuje.
Další informace o pravidlech hlasování jsou k dispozici
S cílem zajistit transparentnost a konzistentní chování při hlasování jsou na hlasovacím portálu EAM pravidelně zveřejňovány informace o způsobu hlasování (zde).
Pravidelně se provádí kontrola spolehlivosti a vhodnosti stávajících procesů a politik. Pokud se zjistí, že nelze dosáhnout zlepšení nepříznivých dopadů na udržitelnost, je revidována strategie zapojení EAM (tj. kanály zapojení investiční společnosti, cílové regiony / společnosti, politika hlasování v zastoupení, tematické zapojení...) a jsou stanoveny nové nebo další priority s cílem zvýšit její vliv. Tyto úpravy politiky jsou sepsány na základě výsledků PAI a zapojení.
Odkazy na mezinárodní normy
Kodex jednání společnosti (Etický kodex)
EAM uznává základní hodnoty právně vyhovující a eticky udržitelné firemní kultury a při své vlastní činnosti vychází z Kodexu jednání EAM, který stanoví závazná pravidla pro svou každodenní obchodní činnost.
Investiční společnost podporuje několik mezinárodních standardů a spolupracuje s různými institucemi na zvýšení udržitelnosti finančních trhů. Díky spolupráci na otázkách udržitelnosti prostřednictvím těchto důležitých platforem se EAM aktivně podílí na utváření globální investiční agendy.
Erste Asset Management je signatářem:
- Zásad odpovědného investování (PRI)
- Montrealského příslibu (Montreal Carbon Pledge)
Erste Asset Management je členem/účastníkem:
- Climate Action 100+
- Evropského fóra pro udržitelné a odpovědné investování (Eurosif)
- Fóra Nachhaltige Geldanlagen (FNG - asociace podporující udržitelné investování)
- Sdružení pro podporu etiky a udržitelnosti investic (CRIC)
- Dohody o hodnocení převodu kapitálu (PACTA)
- Spainsif
Erste Asset Management spolupracuje se:
- Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) v Rakousku
Fondy spravované společností Erste Asset Management (výběrové) jsou oceněny:
- Rakouská ekoznačka
- Německá pečeť FNG
- Pečeť transparentnosti Eurosif
Erste Asset Management podporuje následující zásady a osvědčené postupy:
- Všeobecná deklarace lidských práv
- Deklarace Mezinárodní organizace práce o základních zásadách a právech v práci
- Deklarace z Ria o životním prostředí a rozvoji
- Úmluva OSN proti korupci
- Směrnice OECD pro nadnárodní podniky
- Principy správy a řízení společností OECD
- Global Compact OSN
Erste Asset Management dodržuje:
- Globální zásady správy a řízení Mezinárodní sítě pro správu a řízení společností (ICGN)
- Odpovědné chování pro institucionální investory podle směrnic OECD
Společnost EAM se od 1. července 2011 zavázala, že nebude investovat do společností, u nichž lze předpokládat, že působí v oblasti „kontroverzních zbraní“. Kontroverzní zbraně jsou definovány jako obranná zařízení, jejichž používání a výroba jsou odmítány z důvodu nadměrného utrpení, které způsobují, a jsou regulovány několika mezinárodními úmluvami, jako např:
- Úmluva o kazetové munici (2008)
- Smlouva o zákazu protipěchotních min (1997), známá také jako Ottawská smlouva (1997)
- Smlouva o nešíření jaderných zbraní (1968)
- Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a o jejich zničení (1993).
- Úmluva o zákazu vývoje, výroby a hromadění zásob bakteriologických (biologických) zbraní a o jejich zničení (1972)
Erste Asset Management je rovněž dceřinou společností Erste Group Bank AG. Erste Group Bank AG je signatářem a členem různých mezinárodních standardů a obchodních kodexů.
Mezinárodní standardy/iniciativy, které podporujeme/dodržujeme |
Ukazatel používaný k posouzení souladu |
|
Emise skleníkových plynů |
|
Uhlíková stopa |
|
Intenzita emisí skleníkových plynů společností, do nichž bylo investováno |
|
Expozice vůči společnostem působícím v odvětví fosilních paliv |
|
Intenzita spotřeby energie v odvětvích s vysokým dopadem na klima |
|
Činnosti, které negativně ovlivňují oblasti citlivé na biologickou rozmanitost |
|
Emise do vody |
|
Poměr nebezpečného odpadu |
|
Investování do společností bez iniciativ na snížení emisí uhlíku |
|
Přírodní druhy a chráněné oblasti |
|
Porušování zásad iniciativy OSN Global Compact a směrnic Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Nadnárodní podniky |
|
Absence procesů a mechanismů pro sledování dodržování zásad UN Global Compact a Směrnic OECD pro nadnárodní podniky |
|
Neřešené rozdíly v odměňování žen a mužů |
|
Rozmanitost pohlaví v představenstvu |
|
Expozice vůči kontroverzním zbraním (protipěchotní miny, kazetová munice, chemické a biologické zbraně). |
|
Nepoměrné odměny generálních ředitelů |
|
Podíl dluhopisů necertifikovaných jako zelené podle budoucího aktu EU, kterým se zavádí standard EU pro zelené dluhopisy. |
|
Intenzita skleníkových plynů |
|
V zemích, do nichž investuje, dochází k porušování sociálních norem |
|
Podíl investic do nemovitostí, které se podílejí na těžbě, skladování, přepravě nebo výrobě fosilních paliv |
|
Podíl investic do energeticky neefektivních nemovitostí |
EAM využívá pro výpočet výše uvedených příslušných ukazatelů datovou sadu MSCI SFDR Adverse Impact Metrics spolu s dalšími datovými sadami poskytovanými poskytovateli třetích stran. Pokrytí MSCI SFDR Adverse Impact Metrics je přibližně 10 100 emitentů akcií a dluhopisů, včetně těch, kteří tvoří index MSCI ACWI Investable Market. Zdroje dat zahrnují informace zveřejňované přímo společnostmi, nepřímo zveřejňované informace a přímou komunikaci se společnostmi. Metoda výpočtu je k dispozici zde. V současné době metodika nepředpovídá budoucí výkonnost, a to vzhledem k nedostatečně širokému pokrytí spolehlivých údajů o cíli snižování emisí uhlíku a nemožnosti porovnávat predikční metody s ohledem na přizpůsobení se Pařížské klimatické dohodě.
EAM využívá pro měření dodržování výše uvedených kodexů a standardů nebo souladu s cíli Pařížské dohody datovou sadu MSCI SFDR Adverse Impact Metrics spolu s dalšími datovými sadami poskytovanými poskytovateli třetích stran. Pokrytí MSCI SFDR Adverse Impact Metrics je přibližně 10 100 emitentů akcií a dluhopisů, včetně těch, kteří tvoří index MSCI ACWI Investable Market. Zdroje údajů zahrnují informace zveřejňované přímo společnostmi, nepřímo zveřejňované informace a přímou komunikaci se společnostmi.
Stopa CO2
Společnost EAM aktivně usiluje o snižování emisí CO2 ve všech oblastech své činnosti. Za tímto účelem se měří emise 1. a 2. kategorie v souladu s protokolem o skleníkových plynech. Při vhodné dostupnosti údajů se plánuje také měření emisí 3. kategorie. Kromě toho jsou zjištěné emise CO2 nejen kompenzovány v souladu s mezinárodními standardy, ale také aktivně stanovovány a sledovány cíle pro snižování emisí (nahrazení služebních cest videokonferencemi, přechod na veřejnou dopravu při cestě do práce, snížení spotřeby papíru atd.).
Míra souladu EAM s cíli Pařížské dohody
EAM se v květnu 2020 rozhodla zúčastnit se konference PACTA 2020. PACTA je zkratka pro Pařížskou dohodu (Paris Agreement Capital Transition Assessment). Jde o model vyvinutý nezávislým neziskovým think tankem 2° Investing Initiative pro hodnocení dopadu finančních portfolií na klima. Cílem je měřit, jaký je soulad portfolií s pařížskými klimatickými cíli.
V roce 2016 EAM podepsala Montrealský příslib PRI a od té doby měří a zveřejňuje emise CO2 svých akciových a dluhopisových fondů.
Výhledové klimatické scénáře
Jsou zavedeny prediktivní klimatické scénáře. Na základě heuristických scénářů se měří dopad přírodních katastrof a mechanismu přechodu.
Historické srovnání
Informace podle článku 10 nařízení (EU) 2019/2088
Informace o produktech souvisejících s udržitelností
Dokument o informacích podle článku 10 nařízení (EU) 2019/2088 se provádí pro následující fondy podle článků 8 a 9 nařízení (EU) 2019/2088.
Pro přístup k dokumentu klikněte na název příslušného fondu: