Komentář k trhům: Co přinese druhá polovina roku 2024?

Wilhelm Spitaler

První polovina roku 2024 přinesla několik překvapení: Ještě na začátku roku trhy očekávaly výrazný pokles míry inflace a s tím související pokles úrokových sazeb. Ve skutečnosti se centrálním bankám podařilo dostat inflaci víceméně pod kontrolu – i když na kýžené cílové úrovni 2 % ještě nejsme.

Současně se výrazně zvýšily výnosy na kapitálovém trhu: Desetileté americké státní dluhopisy mají nyní výnos na úrovni 4,4 % p. a. (na začátku roku byl výnos pod 3,9 % p. a.) a desetileté německé státní dluhopisy, které měly na začátku roku výnos necelých 2,0 % p. a., mají nyní výnos téměř 2,6 %, a to i přes snížení klíčových úvěrových sazeb Evropskou centrální bankou.

Politické změny a větší výkyvy

V každém případě se v politice objevilo několik "nových" tváří. A tím pádem pravděpodobně i nějaká překvapení. V následujících měsících proto očekáváme větší výkyvy na akciových a dluhopisových trzích – tyto výkyvy by však neměly zastínit dlouhodobější výhled, v souladu s heslem "politické akciové trhy mají krátké nohy".

Střednědobý a dlouhodobý výhled zůstává pozitivní: Světová ekonomika by měla i nadále růst a poskytovat podnikům rostoucí zisky. V příštích několika letech se předpokládá dvouciferné tempo růstu zisků amerických společností. A evropské společnosti by měly – podle hodnocení analytiků – ve střednědobém horizontu rovněž zaznamenat výrazně rostoucí zisky.
(Poznámka: Prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucího vývoje. Upozorňujeme, že investice do cenných papírů s sebou nesou kromě popsaných příležitostí i rizika).

Stabilní trh práce

Příznivé prostředí je dáno stabilním trhem práce na jedné straně a klesající mírou inflace na straně druhé. Díky zvyšování mezd v posledních letech mohou nyní domácnosti po letech jejich poklesu opět vykazovat růst reálných mezd, který se pravděpodobně z velké části promítne do spotřeby, a podpoří tak hospodářský růst, zejména v USA.

Zde je stručné shrnutí posledních několika let:

 

05/2022

05/2023

05/2024

Inflace v USA (meziročně)

+8,6 %

+4,0 %

+3,3 %

Hodinová mzda USA (meziročně)

+5,6 %

+4,6 %

+4,1 %


Zvýšení mezd nad inflaci vytváří dodatečný reálný příjem, ale zároveň inflace, alespoň v USA, zůstává výrazně nad 2 % cílem Fedu. Americký Federální rezervní systém je proto nucen udržovat úrokové sazby na vyšší úrovni, než mnozí odborníci na začátku roku očekávali. Vysoké úrokové sazby vedou k vyšším nákladům na financování, a tedy k nižším investicím, nižší spotřebě a ve střednědobém horizontu v důsledku toho k poklesu cen.

První známky zpomalení hospodářského růstu se již projevují. To znamená, že inflace v USA, stejně jako v Evropě, by měla nadále klesat, čímž se zvyšuje prostor pro americký Fed, aby snížil úrokové sazby, zabránil recesi a podpořil ekonomiku a trh práce.

"Měkké přistání" je možné

Nižší úrokové sazby znamenají více a levnějších investic, větší spotřebu a v důsledku toho více pracovních míst a růst ekonomiky. Cyklus, který – pokud bude fungovat tak, jak obvykle funguje – zajistí stabilní trhy a pozitivní prostředí na kapitálovém trhu. Existují náznaky, že se centrálním bankám daří podporovat "měkké přistání" ekonomiky.

Pozice pro druhou polovinu roku: široce diverzifikovaná a vyvážená portfolia

Při pozicování portfolia má smysl – i v očekávání silnějších výkyvů – neztrácet ze zřetele dlouhodobý cíl: akumulaci aktiv a růst hodnoty. Náš výzkum ukazuje, jak důležité je pro dosažení tohoto cíle široce diverzifikované a vyvážené portfolio.

Pokud se akciové trhy nevyvíjejí podle plánu, může být užitečné mít k dispozici dluhopisy pro financování nadcházejících investic. Kdo by chtěl prodávat akcie na jejich minimu? A pokud v některém koutě světa opět vypukne konflikt, může investice do zlata doslova rozzářit portfolio i přes jinak nevalnou výkonnost. Mnozí investoři, kteří si v posledních letech stěžovali na rychle rostoucí ceny nemovitostí a propásli výhodné nákupní příležitosti, by možná mohli využít současného období útlumu na trhu k jednomu či dvěma nákupům?

Za posledních 20 let vzrostla hodnota světových akciových trhů (měřeno podle širokého mezinárodního indexu v eurech ke konci června 2024) o téměř 9 % ročně. Malé srovnání ukazuje, jak důležitý je zde důraz na kvalitu: americká společnost s jistou zálibou v chytrých telefonech dokázala za těchto 20 let získat v průměru 36 % ročně. Finská společnost Nokia, která byla v minulosti také velmi oblíbená, nedokázala tohoto úspěchu dosáhnout a vykázala výrazně negativní výkonnost
-3 % p. a.

Zatímco tedy akcie v průměru za posledních 20 let získaly přibližně 9 % ročně, státní dluhopisy eurozóny - pravděpodobně také díky dlouhé fázi nulových úrokových sazeb - zaznamenaly v průměru pouze +3 % ročně a zlato získalo 10 % ročně, pravděpodobně také díky velmi volatilním cenovým fázím a nedávným maximům.

Pozitivní vývoj v krátkodobém a střednědobém horizontu

V dlouhodobém horizontu by měl tento trend pokračovat. V krátkodobém a střednědobém horizontu je náš další ekonomický vývoj pozitivní. Centrální banky mají potřebné nástroje k podpůrnému i restriktivnímu působení a mohou své nástroje využít ke stabilizaci cenového vývoje. Ve střednědobém horizontu by mělo být možné dosáhnout požadované cílové úrovně 2 %. Několik snížení úrokových sazeb v nadcházejících měsících by mělo přispět k podpoře stabilního hospodářského růstu.

Druhou polovinu roku proto začínáme téměř beze změny: zaměření na akcie; investice do dluhopisů s dobrým úvěrovým ratingem (státní a podnikové dluhopisy); přimíchání dluhopisů s vysokým výnosem posílí míru diverzifikace portfolia a zvýší šanci na dosažení určité stability portfolia i v dobách silnějších výkyvů.

Tip: Investujte diverzifikovaně

Při široce diverzifikovaném investování, například prostřednictvím smíšeného fondu, můžete jednoduše a snadno investovat do několika tříd aktiv. V závislosti na vaší ochotě riskovat a investičním horizontu má smysl zvolit fond s vyšší nebo nižší možnou alokací akcií.

Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů. 
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.