Co se stalo s recesí?
Téma recese – především v USA jako nejdůležitějším hospodářském regionu – není v současné době v médiích příliš frekventované. Následující graf ukazuje vyhledávání tohoto termínu na Googlu: zájem veřejnosti (červená čára) vykazuje jasná maxima v letech 2020 a 2022, poté zůstává utlumený. Pro srovnání, „inflace“ je vyhledávána častěji (modrá čára).
Vyhledávání výrazu „recese“ a „inflace“ na Googlu
Imigrace jako ochrana před recesí
Zajímavé je, že nezaměstnanost zde hraje dvojí roli: jako indikátor v případě náhlého nárůstu, ale také jako ochranný mechanismus ekonomiky před deformacemi. Trh práce v USA je od pandemie mimořádně napjatý. Zejména starší pracovníci jej opouštěli, což vedlo k nedostatku pracovních sil. Ten byl kompenzován imigrací, tj. přílivem pracovníků. Graf ukazuje rostoucí podíl pracovníků, kteří se nenarodili v USA:
Příliv pracovníků, například z Mexika, umožnil americké ekonomice po vypuknutí pandemie vyhnout se nerovnováze, která by jinak vznikla v důsledku nedostatku pracovních sil.
Americký spotřebitel jako ochrana před recesí
A konečně, spotřebitelé v USA jsou notoricky známí tím, že rádi utrácejí, ale již nejsou tak silně zadlužení jako před finanční krizí v roce 2008. Spotřebitelské výdaje se přímo promítají do HDP, a poskytují tak ochranu před jeho snížením nebo recesí. Graf ukazuje, že výdaje jsou podle historických standardů ambiciózní:
Závěr
Přestože recese v USA ustoupila z dohledu, je vhodné sledovat výše zmíněné ukazatele, aby investiční manažeři mohli v případě jejich změny takticky reagovat.
Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů.
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.