Rok války na Ukrajině

Rok po zahájení ruské útočné války na Ukrajině je hospodářský dopad znatelný po celém světě. Zejména rychlý růst cen energií po zahájení války se na mezinárodní úrovni projevil vysokou mírou inflace a protichůdným zvyšováním úrokových sazeb.

Cena ropy Brent, referenční třídy ropy, se s přestávkami zvyšovala z přibližně 80 USD za barel (159 litrů) na počátku roku 2022 na více než 130 USD krátce po začátku války. Obavy z nedostatečných dodávek ropy podpořilo i ropné embargo vůči Rusku, které mezitím vstoupilo v platnost. Od té doby se situace na trhu s ropou opět zklidnila a ropa Brent se v poslední době obchoduje za přibližně 83 dolarů za barel. Také ceny plynu prudce vzrostly, což vyvolalo obavy z omezení dodávek v Evropě – zejména proto, že značnou část zemního plynu dodává Rusko.

Míra inflace po prudkém růstu mírně polevuje

Šok z cen energií i odpovídající zvýšení cen potravin měly masivní dopad na spotřebitelské ceny. Inflace v se Eurozóně od zavedení Eura pohybuje na nebývale vysoké úrovni, která se vyšplhala z 1,9 % v červnu 2021 na 10,6 % v říjnu 2022 a poté mírně polevila na 8,5 % v lednu 2023.