Slabý růst
Náznaky dopadů rychlého zvyšování klíčových sazeb se stupňují. Jak v eurozóně (průzkum bankovních úvěrů), tak ve Spojených státech (průzkum názorů seniorních úvěrových pracovníků) ukazují zprávy o poskytování úvěrů další zpřísnění pokynů a další oslabení poptávky po úvěrech. Ve Spojených státech navíc pokračuje trend nárůstu počátečních žádostí o pojištění v nezaměstnanosti a nálada spotřebitelů (Michiganská univerzita) i malých a středních podniků (NFIB) se snížila. Pokud jde o zboží, v minulém týdnu vynikly špatné údaje o zpracovatelském průmyslu v eurozóně. Tento týden se očekává výrazný pokles průmyslové výroby v eurozóně za měsíc březen. V neposlední řadě se v Číně meziměsíčně snížil vývoz i dovoz. Oživení v Číně ve tvaru písmene V se týká především sektoru služeb.
Dluhový strop
V červnu USA pravděpodobně dosáhnou hranice, nad kterou ministerstvo financí nesmí dále zvyšovat dluh (dluhový strop). To znamená, že USA nebudou schopny obsluhovat své finanční závazky. Prezident Biden a zástupci Kongresu jednají. Problémem je výrazná polarizace obou stran (demokratů a republikánů). Technický bankrot USA by vyvolal silnou nejistotu, protože křivka státních dluhopisů je nejdůležitější referencí pro celý globální finanční trh. Pracovním předpokladem je další odložení dosažení dluhového stropu o několik měsíců.
Závěr
Celkově se pozitivní a negativní faktory zatím vzájemně vyrovnávají. Účastníci trhu nadále vyčkávají na rozhodující náznak, zda je pravděpodobnější měkké přistání (včetně mírného poklesu HDP), nebo tvrdé přistání (recese).
Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů.
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.