Deset témat pro rok 2023
Světová ekonomika byla v krátké době konfrontována se dvěma negativními událostmi. První byla pandemie Covid-19 a druhou válka na Ukrajině. To vedlo zaprvé k nečekaně vysoké inflaci, zadruhé k rychlému a prudkému zvýšení základních úrokových sazeb a zatřetí k slabému reálnému hospodářskému růstu.
Při zpětném pohledu není divu, že většina tříd cenných papírů vykazovala v uplynulém roce zápornou výkonnost. Následujících deset témat by mohlo být pro finanční trhy v letošním roce významné.
1. Vysoká makroekonomická nejistota
Období nízké makroekonomické volatility pravděpodobně skončilo.
I. Dynamika inflace není dostatečně dobře uchopena
II. Tlumivé účinky restriktivní měnové politiky na ekonomiku se projeví až za několik čtvrtletí.
III. Ekonomickou dynamiku ve stále větší míře ovlivňují strukturální faktory (deglobalizace, stárnutí, klimatické změny).
Tři možné scénáře pro rok 2023:
A) "pokračující pokles inflace" (pozitivní pro hospodářský růst),
B) "stagnace" (předpovídá většina institucí) a
C) "globální recese" (kdy inflace klesne jen mírně) by se mohly v následujících měsících střídat jako hnací motor finančních trhů.
Na začátku roku 2023 převládal mezi investory, na rozdíl od komentátorů a analytiků, optimismus. Ceny akcií a dluhopisů rostly. V Evropě vedl rychlý pokles cen energií a podpůrná fiskální opatření ke zlepšení ekonomických ukazatelů. Náznaky "pouhé" stagnace sílí. V létě panovaly obavy z vážné recese. V Číně nastal nečekaně rychlý odklon od politiky nulové tolerance vůči novým infekcím a selektivní podpůrná opatření pro sektor nemovitostí svědčí pro hospodářské oživení v 1. pololetí. V USA se zdá, že jakýkoli klesající ukazatel inflace je interpretován jako známka méně restriktivní měnové politiky, než se očekávalo. Naposledy nižší než očekávaný růst průměrné hodinové mzdy za prosinec podpořil tržní ceny. V dalším průběhu roku je však pravděpodobné možné zklamání.
Výnosy amerických státních dluhopisů v letech 2012–2022, data k 9. 1. 2023
8. Akcie
Obecně platí, že ceny akcií (zejména) během recese klesají. Znamená to, že pokles cen akcií v loňském roce již odráží recesi? Pravděpodobně ne. Vždyť hlavním důvodem poklesu cen byl růst úrokových sazeb. Dva scénáře "dezinflace" (velmi pozitivní) a "stagnace" (opatrně pozitivní) představují příznivé prostředí pro akcie. Rizikový scénář globální recese se však nezdá být dostatečně oceněn. Dva záporné roky na akciových trzích za sebou jsou velmi vzácné. To by vyžadovalo dva šoky, například zvýšení úrokových sazeb a recesi.
Vývoj světového akciového trhu celosvětově v posledních 10 letech, data k 9. 1. 2023
9. Americký dolar
Vzhledem k tomu, že oceněné reálné výnosy vládních dluhopisů v USA přestaly růst (index je v současné době na úrovni 1,8 %), resp. očekávání budoucích klíčových úrokových sazeb se dále nezvyšují, má americký dolar tendenci vůči ostatním měnám oslabovat. Tradiční ukazatele však stále ukazují na nadhodnocení dolaru. Další oslabování naznačuje řada komentátorů, ale není to tak jednoznačné. Mohlo by k němu dojít především v případě, že se optimistický scénář (dezinflace) stane pravděpodobnějším. Další dva scénáře však spíše hovoří pro pohyb do strany (stagnaci), respektive pro opětovné zpevnění (recesi). Americký dolar je tradičně proticyklickou měnou a americká centrální banka projevuje silnou vůli dostat inflaci zpět pod kontrolu.
Kurz USD/EUR v letech 2012-2022, data k 9. 1. 2023
10. Komodity
Nízký globální hospodářský růst naznačuje utlumenou poptávku po komoditách. Rychlý přechod k neruským zdrojům energie i k udržitelným zdrojům energie by však mohl komodity strukturálně podpořit. Kromě toho existují geopolitická rizika "Čína" a "Írán". Přinejmenším jako zajištění proti další geopolitické eskalaci zůstávají komodity zajímavé.
Poznámka: Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti.